Pytania i odpowiedzi
SIBO to przerost bakteryjny w jelicie cienkim. Przerost bakteryjny w jelicie cienkim definiowany jest jako nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim, który charakteryzuje się występowaniem objawów ze strony przewodu pokarmowego. W zależności od dominującego składu mikroorganizmów, w wyniku ich fermentacji powstają gazy takie jak wodór, metan oraz siarkowodór. Na tej podstawie wyodrębniono cztery rodzaje przerostu bakteryjnego: wodorowy, metanowy, mieszany (wodorowo-metanowy), siarkowodorowy.
Metan jest produkowany przez archeony a nie bakterie, co stwarza istotny problem w nomenklaturze SIBO. W 2020 zaproponowano termin różnicujący przerost metanowy jako przerost metanogenów w jelitach (intestinal methanogen overgrowth, IMO).
Do najczęstszych objawów SIBO należą:
- Wzdęcia
- Bóle brzucha
- Nadmierne gazy
- Zaburzenia rytmu wypróżnień
- Zmęczenie
- Nieprzyjemny zapach z ust
- Uczucie pełności
- Niedożywienie i niedobory witaminowe
Tak, odpowiednie przygotowanie do testu jest kluczowe. Na 1-2 dni przed badaniem zaczynamy specjalną dietę niskofermentującą (nie mylić z dietą low FODMAP). Warto również zwrócić uwagę na przyjmowane leki i suplementy – niektóre z nich (po konsultacji z lekarzem) należy odstawić w odpowiednim momencie. Całą instrukcję, jak przygotować się do testu znajdziesz TUTAJ.
Nie musisz się obawiać. Badanie jest całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne. Polega na dmuchaniu do specjalnego woreczka. Następnie próbka jest analizowana w specjalnej maszynie pod kątem zawartości wodoru, metanu oraz dwutlenku węgla.
Test wodorowo-metanowy SIBO/IMO trwa 180min. W trakcie badania wykonujemy 10 pomiarów. Po badaniu omawiamy wynik, co zajmuje ok. 10 minut.
Tak, wynik jest drukowany zaraz po zakończeniu badania. W tym samym dniu przesyłamy go również na maila.
Zaleca się wykonanie badania w kierunku na SIBO u osób:
- ze stwierdzonym IBS (zespołem jelita drażliwego)
- nawracającymi objawami gastrycznymi
- po przebytych operacjach w obrębie przewodu pokarmowego
- z przewlekłymi niedoborami – szczególnie w obrębie gospodarki żelazowej (bez stwierdzonej przyczyny)
- z chorobami autoimmunologicznymi (np. celiakia, Hashimoto, twardzina układowa)
Objawy SIBO są dosyć niespecyficzne – inne choroby mogą dawać podobny obraz kliniczny. Zawsze zachęcamy, aby rozpocząć od wizyty u lekarza rodzinnego bądź specjalisty (gastroenterolog). Holistyczne podejście powinno uwzględnić diagnostykę różnicującą, czyli zaplanowanie badań w kierunku innych schorzeń.